Program 2016

Med reservation för ändringar. Frukost kl. 8-10, torsdag-söndag.

Filmkuratorer: Pierre Borel & Léa Lanoë
Bastu- & Härbrekonsertkuratorer: Matilda Rolfsson & Isak Hedtjärn
Filmare, 16mm: Lucas Maia

Fotografer med utställning i Galleriet: Lisa Grip & Erik Viklund

Onsdag 3/8 Torsdag 4/8 Fredag 5/8 Lördag 6/8 Söndag 7/8
10:00 Yoga – Britta Linell [Galleriet] + Barnaktivitet – Britta Wålstedt, Franziska Hoffmann [Stallet] Yoga – Britta Linell [Galleriet] + Barnaktivitet – Britta Wålstedt, Franziska Hoffmann [Stallet] Yoga – Britta Linell [Galleriet] + Barnaktivitet – Britta Wålstedt, Franziska Hoffmann [Stallet] Yoga – Britta Linell [Galleriet] + Barnaktivitet – Britta Wålstedt, Franziska Hoffmann [Stallet]
11:00
12:00 LUNCH [Kyrkan] LUNCH LUNCH [Kyrkan] LUNCH
13:00 [Kyrkan] Pat Thomas (flygel), Daichi Yoshikawa (feedback), Seymour Wright (saxofon), Joel Grip (kontrabas), Paul Abbott (trummor), Antonin Gerbal (trummor) & Pierre-Antoine Badaroux (saxofon) – Med stöd från Konstnärsnämnden [Galleriet] Susana Santos Silva (trumpet) & Anna Högberg (saxofon) [Kyrkan] Sofia Jernberg (röst)
14:00 [Kyrkan] Jens Linell (tamburin, förstärkare, cymbaler) [Ladan] Performance – Pierre Martin & Signe Ton [Kyrkan] Joel Bremer (fiol)
15:00 Härbre & Bastu-konserter
16:00 [Ladan] Film – Jean Painlevé
Härbre & Bastukonserter
[Ladan] – La croissance des végétaux med musik av Niklas Barnö, Joel Grip, Susana Santos Silva, Franziska Hoffmann, Linda Olah, Pierre-Antoine Badaroux & Antonin Gerbal.
Härbre & Bastukonserter
[Ladan] Film 16mm by Lucas Maia
Härbre & Bastukonserter
17:00 [Stallet] iMA – Hanna Olivengren (röst, elektronik) & Nicole Mazarakis (röst, krukor, piano) [Stallet] Joel Bremer (fiol) & Martin Küchen (saxofon) [Stallet] Guro Kvifte Nesheim (hardingfela, fiol) & Jonas Bleckman (cello)
18:00 MIDDAG MIDDAG MIDDAG MIDDAG
19:00 MIDDAG MIDDAG MIDDAG MIDDAG
20:00 Förfest [Ladan] John Holmström (piano) Anna Lund (trummor), Emil Skogh (kontrabas) [Ladan] Irmelin – Eva Rune (sång), Maria Misgeld (sång), Karin Ericsson Back (sång) [Ladan] Ahmed – Seymour Wright (saxofon), Joel Grip (kontrabas), Antonin Gerbal (trummor) och Pat Thomas (piano) – Med stöd från Konstnärsnämnden  Efterfest
21:30 [Stallet] Evie Scarlett Ward (röst, kassettbandspelare) [Stallet] Margarida Guia (röst, elektronik) [Stallet] Pär Thörn (röst, elektronik, strobe)
22:30 [Härbre] Film- Moullet/Smith [Stallet] Jonathan Larsson (dragspel) & Oskar Reuter (gitarr, nyckelharpa) [Stallet] Jonas Kullhammar (saxofoner), Marcelo Gabard Pazos (saxofon), Elsa Bergman (kontrabas) och Magnus Vikberg (trummor) [Stallet] Alberto Pinton Noi Siamo – Alberto Pinton (saxofon, klarinett), Konrad Agnas (trummor), Niklas Barnö (trumpet),Torbjörn Zetterberg (kontrabas)
00:00 [Ladan] Strändernas Svall – Finn Loxbo (gitarr, sång), Vegard Lauvdal (trummor) [Ladan] Morton – Pat Thomas (dator, iPad), Daichi Yoshikawa (feedback), Seymour Wright (saxofon), Joel Grip (guimbri), Paul Abbott (trummaskin, elektronik), Antonin Gerbal (trummor) & Pierre-Antoine Badaroux (saxonfon, synthesizer) – Med stöd från Konstnärsnämnden [Ladan] The Joe Davolaz – Vilhelm Bromander (elbas), Oscar Carls (sång, saxofon, flöjt), Dennis Egberth (trummor), Joel Danell (synt), Linus Hillborg (gitarr), Anders Af Klintberg (orgel, lapsteel)
01:30 [Härbret] Film – Jean Rouch (23:00) [Härbret] Film – Badou Boy (23:00) [Härbret] – Losier/ von Praunheim (00:00) -Film/Performance Lucas Maia, Léa Lanoë & Pierre Borel